Kościół pomny, że Pan Jezus jest Światłością świata, poświęca woskowe świece. Po poświęceniu odbywa się procesja ze świecami, co wyobraża podróż Świętej Rodziny do Jerozolimy.

Przed śmiercią podaje się konającemu święcę do ręki, jakoby na przypomnienie starca Symeona, który z ufnością w łaski Chrystusowe schodził z tego świata. Pobożni wierni zapalają poświęcone świece podczas burzy, dlatego potocznie świecę nazywa się gromnicą, a samo święto Matki Bożej Gromnicznej.

Spis Treści

Przygotowania

Oprócz zwyczajnych przygotowań jak przez każdą Mszą św., należy dodatkowo przygotować:

  • świece po poświęcenia po stronie epistoły, ustawione na lewo od Mszału
  • Mszał jest otwarty na formularzu In Purificatione Beatae Mariae Virginis
  • dodatkową ampułkę z wodą dla celebransa do obmycia palców po rozdawaniu świec
  • wodę święconą na kredencji
  • biały ornat oraz manipularz na sediliach

Zmiany we Mszy św.

Jeśli ceremonia poświęcenia świec i procesja mają miejsce, należy uwzględnić następujące zmiany:

  • opuszcza się modlitwy u stopni ołtarza - Msza św. rozpoczyna się od pierwszego okadzenia i Introitu
  • Poświęcone świece zapala się na czas Ewangelii oraz Kanonu (od Sanctus do Pater Noster) - jeśli zachodzi taka potrzeba, ministranci pomagają wiernym zapalić świece, odpowiednio w czasie Epistoły oraz Prefacji

Poświęcenie gromnic

Asysta zwyczajowo wychodzi i zajmuje swoje miejsca. Celebrans wychodzi ubrany w białą kapę. Ceremoniarz odbiera od niego biret, po czym celebrans wchodzi na suppendaneum i podchodzi do Mszału po stronie epistoły. Ceremoniarz ustawia się obok niego, stojąc stopień niżej, mając ołtarz po swojej prawej ręce.

Celebrans odmawia przepisane modlitwy błogosławieństwa, mając cały czas złożone ręce, nawet kiedy oddaje rewerencję krzyżowi na słowo Oremus. Kiedy czyni znaki krzyża w celu błogosławieństwa, ceremoniarz przytrzymuje mu prawy brzeg kapy.

Po piątej oracji następuje zasypka po stronie epistoły, w której uczestniczą ceremoniarz oraz turyfer. Po zasypce ceremoniarz podaje kropidło z wodą święconą celebransowi, który trzykrotnie kropi świece, jednocześnie odmawiając antyfonę Asperges, ale bez jej psalmu.

Po pokropieniu ceremoniarz podaje zasypany trybularz celebransowi, by ten okadził poświęcone świece trzema ruchami, nic przy tym nie odmawiając.

Rozdawanie świec

Pozostała asysta ustawia się przy stopniach ołtarza w ten sam sposób, jak podchodzi się do Komunii św., łącznie z przyklęknięciami.

Schola rozpoczyna śpiew antyfon Lumen ad generationem oraz Nunc dimittis. Jeśli nie ma scholi, kapłan odczytuje je na głos przed rozdawaniem świec.

Inny kapłan podaje świecę celebransowi, który całuje ją i odkłada na bok. Jeśli nie ma innego kapłana, ceremoniarz kładzie jedną świecę na środku ołtarza, z którą celebrans postępuje w ten sam sposób. Następnie celebrans rozdaje świece asyscie klęczącej u stóp ołtarza - ceremoniarz znajduje się po prawej stronie celebransa, podając mu świecę. Odbierając świecę, najpierw całuje się rękę celebransa, potem odbieraną świecę.

Po odebraniu świecy, każdy pojedynczo wstaje, przyklęka na jedno kolano i wraca ze świecą na swoje miejsce. Następnie świecę odbiera ceremoniarz w pojedynkę, jako że asystował celebransowi przy rozdawaniu świec, kiedy odbierała je pozostała asysta.

Ceremoniarz odkłada swoją świecę na kredencję, by ponownie asystować celebransowi przy rozdawaniu świec wiernym. Wierni klęczą przy balaskach i odbierają świece w ten sam sposób jak ministranci.

Po zakończeniu rozdawania świec, akolici posługują celebransowi przy kredencji przy obmyciu palców, używając do tego dodatkowej ampułki z wodą.

Po obmyciu palców, celebrans wraca do Mszału, aby odczytać pozostałą modlitwę.

Procesja

Wszyscy zapalają swoje świece. Celebrans na środku ołtarza, zwrócony twarzą do ludu, intonuje Procedamus in pace, na co odpowiada się In nomine Christi. Amen.

Następnie wyrusza procesja. Procesja może odbyć się na świeżym powietrzu lub po prostu we wnętrzu kościoła, udając się środkiem na jego koniec.

Procesja idzie w następującej kolejności: turyfer, który w lewej ręce trzyma trybularz, a w prawej swoją świecę, nawikulariusz, akolici, ewentualni pozostali ministranci, ceremoniarz oraz celebrans. Każda grupa przyklęka na jedno kolano na środku przed ołtarzem, wyruszając do procesji. Ceremoniarz przed wyruszeniem z celebransem podaje mu biret.

Schola w czasie procesji śpiewa antyfonę Adorna. Jeśli nie ma śpiewaków, celebrans odczytuje ją, kiedy procesja dojdzie do końca kościoła.

Kiedy procesja wejdzie z powrotem do kościoła bądź też wyruszy z powrotem w kierunku prezbiterium, schola śpiewa antyfonę Obtulerunt - w przypadku braku śpiewaków celebrans odczytuje ją przed wyruszeniem procesji w drogę powrotną.

Wracając, każda z grup oddaje cześć ołtarzowi, a następnie wraca na swoje miejsca - można wtedy zgasić swoją świecę. Ceremoniarz odbiera biret od celebransa oraz jego świecę, po czym wspólnie oddają rewerencję ołtarzowi i udają się do sedilli zmienić paramenty.