Ponieważ na połowę sierpnia przypada koniec żniw, dlatego w to święto poświęca się w kościele zioła i kłosy zboża. Poświęcenie to znane było już w IX wieku i w Polsce do czasów obecnych jest dokonywane.
Spis Treści
Przygotowania
Oprócz zwyczajnych przygotowań jak przez każdą Mszą św., należy dodatkowo przygotować:
- wodę święconą na kredencji
- biały ornat oraz manipularz na sediliach
- Rituale Romanum
- Mszał jest otwarty na formularzu In Assumptione Beatae Mariae Virginis
Przebieg poświęcenia
Jeśli święto przypada w niedzielę, poświęcenie należy odbyć po Aspersji. W pozostałych przypadkach ma ono miejsce bezpośrednio przed Mszą.
Asysta zwyczajowo wychodzi i zajmuje swoje miejsca. Celebrans wychodzi ubrany w białą kapę. Ceremoniarz odbiera od niego biret, po czym celebrans wchodzi na suppendaneum i podchodzi do Mszału po stronie epistoły i odwraca się przodem do ludu. Ceremoniarz asystuje mu, stojąc z jego prawej strony i trzymając Rituale Romanum.
Celebrans wzywa wiernych do modlitwy słowami Adiutórium nostrum in nómine Dómini, na co odpowiada się Qui fecit cælum et terram. Następnie celebrans recytuje Psalm 64 Te decet.
Po Psalmie na przemian z ceremoniarzem odmawia poniższe antyfony: V. Dóminus dabit benignitátem. R. Et terra nostra dabit fructum suum. V. Rigans montes de superióribus suis. R. De fructu óperum tuórum satiábitur terra. V. Prodúcens fœnum iuméntis. R. Et herbam servitúti hóminum. V. Ut edúcas panem de terra. R. Et vinum lætíficet cor hóminis. V. Ut exhílaret fáciem in óleo. R. Et panis cor hóminis confírmet. V. Misit verbum suum, et sanávit eos. R. Et erípuit eos de ómnibus interitiónibus eórum. V. Dómine, exáudi oratiónem meam. R. Et clamor meus ad te véniat. V. Dóminus vobíscum. R. Et cum spíritu tuo. V. Oremus.
Po czym następują trzy oracje. Kiedy celebrans czyni znaki krzyża, ceremoniarz przytrzymuje brzeg kapy celebransowi.
Po oracjach ceremoniarz odkłada Rituale na kredencję, po czym podchodzi wraz z turyferem do celebransa, aby zasypać kadzidło. Po zasypce ceremoniarz podaje kropidło z wodą święconą celebransowi i udaje się wraz z nim na pokropienie, podobnie jak przy Asperges. Obaj przyklękają na środku przed ołtarzem, zanim udadzą się wzdłuż nawy kościoła.
Po pokropieniu następuje okadzenie, w podobny sposób jak przy pokropieniu. Następnie ceremoniarz odbiera trybularz od celebransa i obaj udają się do sedilli, aby zmienić paramenty przed Mszą św. Ceremoniarz oddaje trybularz turyferowi.