Ma miejsce tylko w niedzielę, przed śpiewaną Sumą.
Przygotowania
- U stopni ołtarza, po prawej stronie: kropielnica z kropidłem i wodą święconą
- Tabliczka, względnie modlitewnik TeDeum z modlitwą po pokropieniu
- Jeśli kapłan po pokropieniu nie będzie zmieniał paramentów w zakrystii - manipularz oraz ornat przy sediliach
Przebieg
Uderza się w dzwonek po wyjściu z zakrystii tak jak na Mszę św. śpiewaną. Asysta wychodzi również w tej samej kolejności i ustawia się na swoich miejscach. Kapłan wychodzi w albie, stule oraz kapie w kolorach paramentów na daną niedzielę. Manipularz oraz ornat są przygotowane na sedilli kapłana.
Ceremoniarz, ustawiwszy się po prawej stronie celebransa u stopni ołtarza, odbiera biret i odkłada go na kredencji. Po czym wraca do celebransa i daje znać do przyklęknięcia na oba kolana pozostałej asyście.
Kapłan intonuje śpiew Asperges me (w okresie Wielkanocnym Vidi Aquam) - ceremoniarz asystuje mu tabliczką z nutami, jeśli jest taka potrzeba. Po pokropieniu ołtarza, podaje kropidło ceremoniarzowi - ten czyniąc znak Krzyża wodą święconą, wstaje wraz z celebransem i chwyta kapę lewą ręką, by ten mógł pokropić pozostałych członków asysty. Ceremoniarz bierze również kropielnicę, do prawej ręki. Pozostała asysta również wstaje.
Następnie kapłan udaje się wraz z ceremoniarzem na pokropienie wiernych. Idąc środkiem kościoła, ceremoniarz jest po prawej stronie celebransa, cały czas przytrzymując mu kapę.
Po powrocie do ołtarza, ceremoniarz odbiera kropidło od celebransa, a następnie wraz z celebransem przyklęka, po czym odkłada kropidło wraz z kropielnicą na kredencję i wraca na miejsce obok celebransa.
Po odśpiewaniu antyfon oraz modlitwy, następuje wspólne przyklęknięcie, po czym celebrans i ceremoniarz udają się do sedilli zmienić paramenty. Ceremoniarz obraca się przy tym przez lewe ramię o 270 stopni i poprzedza celebransa.
Przy sediliach ceremoniarz odbiera od celebransa kapę, po czym natychmiast podaje ją młodszemu akolicie, by ten zaniósł ją do zakrystii. Celebrans w tym czasie zakłada manipularz, a ceremoniarz asystuje przy zakładaniu ornatu.
Po zmianie paramentów ceremoniarz i celebrans udają się na środek, by rozpocząć Mszę św.
Zmiany przy zmianie paramentów w zakrystii
Jeśli po pokropieniu celebrans będzie zmieniał paramenty w zakrystii, wprowadza się następujące zmiany:
- na pokropienie z asysty wychodzi tylko ceremoniarz
- przy wyjściu uderza się w dzwonek tylko raz
- po odebraniu biretu odkłada się go na suppendaneum
- po odśpiewaniu antyfon oraz modlitwy, po wspólnym przyklęknięciu podaje się biret celebransowi, po czym, wyprzedzając go za nim, wraca się do zakrystii